czwartek, 26 sierpnia 2010

Drzwi tarasowe

Podczas budowy domu, zwykle dosyć szybko musimy decydować o różnych elementach wyposażenia i wykończenia. Często nie wiele jest czasu aby zastanowić się nad pewnymi rozwiązaniami. Wynika to najczęściej z faktu, że tych decyzji musi być mnóstwo. Budowa domu to bezustanne podejmowanie decyzji, jakiego materiału użyć, jak zastosować różne rozwiązania itp. Nawet gdy mamy już gotowy projekt a dom jest w fazie budowy nie ustrzeżemy się tego, że musimy ciągle myśleć i wybierać.Wybierając okno do otworu prowadzącego na taras zastanówmy się czy powinny być to okna otwierane tradycyjne czy tez może przesuwne. Jedne i drugie mają wady i zalety dlatego trzeba sobie wyobrazić w jaki sposób zamierzamy korzystać z tarasu. Drzwi tarasowe otwierane w sposób tradycyjny gdy są otwarte zajmują więcej miejsca, dodatkowo otwarte skrzydło narażone jest na uszkodzenia chociażby w wyniku przeciągu. Drzwi tarasowe przesuwne mają za to inną wadę. Możemy otworzyć takie drzwi tylko na połowę otworu okiennego (nie licząc ramy). Jeśli zatem otwór nie jest zbyt duży należy zastanowić się czy przejście będzie wystarczająco szerokie.
Zaletą są systemy bezprogowe, można idealnie zrównać poziom posadzki na tarasie i podłogi w domu, to może mieć znaczenie na przykład dla osób niepełnosprawnych.

Obrazy pochodzą ze strony firmy Sadocha drzwi

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=16121217

1 komentarz:

Okna pisze...

Bez progowe drzwi przesuwne to naprawdę bardzo dobry wybór. Zgadzam się z autorem, że problem to zmniejszone światło przejścia, ale nad takim rozwiązaniem to warto zastanowić się już przy projektowaniu. Wystarczy tylko przeznaczyć większy otwór jako wyjście na taras.